Anna Kalinskaya, adversara Simonei Halep din optimi la Washington, are probleme medicale înaintea meciului! Anunțul rusoaicei | GALERIE FOTO

Anna Kalinskaya (Rusia, 71 WTA), jucătoare cu care Simona Halep (România, 16 WTA) se va duela în optimile de finală la Washington, se confruntă cu probleme de ordin fizic.

Anna Kalinskaya a suferit o accidentare în setul secund al meciului din turul inaugural cu Madison Brengle (SUA, 61 WTA), scor 6-3, 6-0, însă rusoaica a reușit să ducă partida la bun sfârșit.

De partea cealaltă, Simona Halep a trecut tot în minimum de seturi de Cristina Bucșa (Spania, 123 WTA), scor 6-3, 7-5, românca având o atitudine nervoasă la debutul în turneul de la Washington.

Înaintea meciului din optimi la Washington dintre Simona Halep și Anna Kalinskaya, programat miercuri, după ora 22:00, pe contul de Instagram al sportivei din Rusia a fost postat un anunț: „Victoria dominantă din primul tur a fost obținută în ciuda unui time-out medical!”. Astfel, Anna Kalinskaya a recunoscut că se confruntă cu probleme medicale înaintea meciului cu Simona Halep.

Halep și Kalinskaya nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul de tenis profesionist! Dacă o va învinge pe rusoaică, Simona o va întâlni în sferturi pe câștigătoarea partidei Kaia Kanepi (Estonia, 37 WTA) – Lin Zhu (China, 97 WTA). Românca a mai evoluat o singură dată la turneul din capitala SUA, în anul 2017, oprindu-se în sferturile de finală.

Anna Kalinskaya a fost iubita rebelului Nick Kyrgios

Anna Kalinskaya a format un cuplu cu Nick Kyrgios,dar relația dintre adversara Simonei Halep și băiatul rău al tenisului mondial a durat doar câteva luni! „Du-te naibii, vampir energetic” și „Nu eşti un băiat rău, ci pur şi simplu o persoană rea!”, au fost mesajele dure ale rusoaicei, care îl vizau pe Kyrgios după despărțire!

Postările Annei Kalinskaya au fost șterse însă ulterior. Povestea de iubire dintre Nick și Anna a început în luna septembrie a anului 2019, iar cei doi s-au despărțit în 2020.

Publicat: 03 08. 2022, 19:06
Actualizat: 03 08. 2022, 20:15