Angelique Kerber s-a calificat în semifinale la US Open

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber (locul 2 în clasamentul mondial) s-a calificat, marți, în semifinale la US Open, după ce a trecut în sferturi de sportiva italiană Roberta Vinci (poziția a 8-a WTA), scor 7-5, 6-0.

Meciul a durat o oră și 17 minute. Primul set a fost extrem de echilibrat, cu șapte break-uri în total (trei Vinci, patru Kerber). Italianca în vârstă de 33 de ani s-a aflat mereu la conducere și a servit pentru set la 5-4, dar germanca a revenit cu trei game-uri consecutive. În actul secund, Vinci a jucat extrem de slab la serviciu (25% procentaj al primului serviciu) și nu a mai reușit să câștige niciun game.

Kerber a avut 33 de puncte direct câștigătoare și a comis 25 de erori neforțate, în timp ce Vinci a înregistrat 17 puncte direct câștigătoare și 32 de erori neforțate.

Kerber (28 de ani) și-a asigurat 780 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 875.000 de dolari. Germanca a fost cotată cu a doua șansă la câștigarea trofeului de la Flushing Meadows.

În semifinale la US Open, Angelique Kerber va juca împotriva învingătoarei din partida Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 74 WTA) – Anastasija Sevastova (Letonia, 48 WTA).

Angelique Kerber a câștigat cele mai multe meciuri în circuitul WTA în acest an, 52, s-a impus la Openul Australiei, a fost finalistă la Wimbledon și medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Publicat: 06 09. 2016, 22:17
Actualizat: 06 09. 2016, 22:18