Anett Kontaveit, fără explicație în fața jocului Simonei Halep: „Nu mă așteptam la asta. N-am putut trece de ea”

Anett Kontaveit a arătat o formă impresionantă la această ediție a Australian Open și a reușit cea mai importantă performanță a carierei la un Grand Slam

Anett Kontaveit (24 de ani, 31 WTA) a fost învinsă categoric de Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) în sferturile de finală de la Australian Open, scor 1-6, 1-6.

Jucătoarea din Estonia a vorbit după meci la conferința de presă și s-a arătat surprinsă de agresivitatea cu care Simona Halep a jucat și a câștigat meciul după doar 54 de minute.

„Simona a făcut un meci incredibil. Am încercat orice, dar a fost mult prea puternică. Nu am reușit să găsesc nicio armă potrivită, am încercat să fiu mai agresivă, dar nu am putut trece de ea. A fost foarte dificil. Știam că este o mare campioană, știam cât de rapidă este pe teren, dar nu mă așteptam să joace atât de agresiv, m-a făcut să mă deplasez foarte mult în teren. A întors orice minge, m-a pus în permanență sub presiune.

Este greu de spus dacă aș fi putut face ceva pentru a obține victoria. Cred că nu am făcut un meci atât de rău, am încercat să iau cea mereu decizia pe care am considerat-o cea mai bună în acel moment”, a declarat Anett Kontaveit după meci.

Meci tare pentru Halep în semifinale

Organizatorii au anunțat programul de joi de la Australian Open. Astfel, semifinala dintre Simona Halep și Garbine Muguruza va fi al doilea meci al zilei și va începe după ora 06:30. Prima semifinală de pe Rod Laver Arena va fi Ashleigh Barty – Sofia Kenin, partidă programată să înceapă de la ora 05:00. Meciul româncei va putea fi urmărit în format liveTEXT pe ProSport.ro.

Publicat: 29 01. 2020, 09:35
Actualizat: 29 01. 2020, 10:23