Andy Murray, deținătorul titlului la US Open, eliminat în sferturile de finală

Tenismenul britanic Andy Murray, locul 3 ATP, a fost eliminat, joi, în sferturile de finală ale US Open, câștigătorul ediției trecute a turneului american fiind învins, cu scorul de 6-4, 6-3, 6-2, de elvețianul Stanislas Wawrinka, locul 10 ATP, în urma unui meci care a durat două ore și 15 minute.

Pentru Wawrinka, aceasta este prima sa calificare în semifinale în cele 35 de turnee de Grand Slam la care a luat parte.

Adversarul elvețianului în penultimul act al competiției va fi liderul ATP, Novak Djokovici. Sârbul a trecut, cu scorul de 6-3, 6-2, 3-6, 6-0, de rusul Mihail Iujnîi, locul 24 ATP, în două ore și jumătate de joc.

În cealaltă semifinală se vor întâlni spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP, și francezul Richard Gasquet, locul 9 ATP.

Sursa: Mediafax

Publicat: 06 09. 2013, 10:08
Actualizat: 06 09. 2013, 10:09