Andy Murray a debutat cu victorie la Turneul Campionilor, în Grupa Ilie Năstase

Andy Murray, cap de serie numărul doi la Turneul Campionilor, a debutat cu victorie în fața propriilor spectatori, învingându-l pe ibericul David Ferrer cu scorul de 6-4, 6-4.

David Ferrer a reușit să îi opună rezistență britanicului în ambele seturi, amenințând chiar cu câștigarea unui set. Deși a condus cu 2-0 în startul manșei secunde, ibericul nu a reușit însă decât să le ofere fanilor un meci mai lung, de exact o oră și jumătate, după ce ambele partide de simplu din prima zi de întreceri nu au depășit 70 de minute de joc. Britanicul a apăsat perfect accelerația atât în finalul primei manșe, cât și în al doilea set, obținând break-ul decisiv la 5-4, cu atacuri care l-au destabilizat pe Ferrer și i-au produs greșeala.

Britanicul s-a instalat provizoriu pe prima poziție a Grupei Ilie Năstase, după un joc care nu l-a mulțumit pe deplin pe scoțian, acesta având multe să le reproșeze apropiaților săi din lojă. Murray a încheiat partida cu un raport de reușită 23 lovituri câștigătoare / 24 erori neforțate. Murray mai are  nevoie de o singură victorie pentru a-și asigura matematic locul doi pentru finalul de an.

Publicat: 16 11. 2015, 18:07
Actualizat: 16 11. 2015, 19:10