Andreea Mitu, victorie în primul tur al calificărilor pentru turneul de la Roland Garros

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu (locul 114 în clasamentul mondial) a câștigat, marți, meciul cu sportiva poloneză Paula Kania (148 WTA), scor 4-6, 6-1, 6-3, în primul tur al calificărilor pentru turneul de la Roland Garros, Paris, a doua competiție de Mare Șlem a anului, disputată pe zgură.

Meciul a durat o oră și 39 de minute. Pe durata partidei, Andreea a servit un as și a comis 6 duble greșeli. Procentajul primului serviciu a fost 58%, iar românca a câștigat 67% dintre punctele jucate cu serviciul 1 și 50% cu serviciul 2. Mitu și-a pierdut serviciul de patru ori, dar a reușit 7 break-uri.

Pentru accederea în actul următor, Andreea și-a asigurat 20 de puncte WTA și un cec în valoare de 7.000 de euro.

În turul 2 al calificărilor, Andreea Mitu o va întâlni pe sportiva chineză Jia-Jing Lu (26 de ani, locul 208 WTA). Cel mai probabil, Mitu pornește ca favorită clară în această confruntare, întrucât Lu este o specialistă a suprafețelor rapide. Chineza a disputat doar 43 de meciuri pe zgură în carieră, fără rezultate notabile.

În 2015, Andreea Mitu (24 de ani) a ajuns până în optimile Openului Franței. În ultima perioadă, românca a căzut multe locuri în clasamentul mondial, din cauza rezultatelor slabe. Ultima performanță notabilă datează din februarie, finala turneului ITF de la Sao Paulo, Brazilia, disputată pe zgură.