Andreea Mitu este surprinsă de propria performanță: „Nu pot să explic acest rezultat”

Jucătoarea Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a declarat sâmbătă, după ce s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, că succesul obținut în meciul cu Francesca Schiavone este unul mare și să este foarte mulțumită, informează site-ul oficial al competiției.

„Sunt foarte mulțumită, este o victorie mare. Nu pot să explic acest rezultat”, a spus Mitu, care a fost vizibil emoționată după meciul cu Schiavone.

Jucătoarea de tenis Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 7-5, 6-4, pe Francesca Schiavone (Italia – locul 92 WTA) și s-a calificat în optimile de finală la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului.

Meciul a durat o oră și 47 de minute.

În optimi, Mitu va juca în compania sportivei belgiene Alison Van Uytvanck (locul 88 mondial).

Aceasta este cea mai bună performanță a sportivei române, jucătoare care se află la a doua prezență pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon – 2014, când a fost eliminată în primul tur, unde ajunsese din calificări.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 30 05. 2015, 18:19
Actualizat: 30 05. 2015, 18:20