Andreea Mitu, eliminată în optimile turneului ITF de la Joue Les Tours

Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu, locul 218 în clasamentul WTA, a pierdut, miercuri, scor 3-6, 2-6, meciul disputat cu Vera Lapko (Belarus, 330 WTA), în optimile turneului ITF de la Joue Les Tours (Franța), dotat cu premii în valoare totală de 50,000 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră și 17 minute. Primul set a debutat cu un break de partea jucătoarei românce, însă adversara din Belarus a revenit imediat, reușind un rebreak, și a preluat conducerea, ajungând până la 4-1. Apoi s-a mers cap la cap, cu aceeași diferență între cele două, iar Vera Lapko a servit pentru câștigarea setului, pe care la trecut în contul său, scor 6-3.

În actul secund Vera Lapko a reușit să câștige pe serviciul Andreei Mitu încă din game-ul trei și s-a distanțat imediat la 3-1. Apoi, cele două sportive au mers cap la cap cu serviciul, până la scorul de 4-2, când sportiva din Belarus a reușit un nou break. În final, Lapko a servit din nou, de data aceasta pentru câștigarea partidei. Setul doi s-a închieat cu scorul de 6-1.

În sferturile de finală, Vera Lapko va întâlni o altă jucătoare din România, pe Elena Gabriela Ruse, locul 334 în clasamentul WTA.

Publicat: 19 10. 2016, 19:25
Actualizat: 19 10. 2016, 19:26