Ana Ivanovici, eliminată în primul tur la Australian Open

Jucătoarea sârbă de tenis Ana Ivanovici, cap de serie numărul 5 și locul 5 WTA, a ratat, luni, calificarea în turul doi la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Ivanovici, care ar fi putut să o întâlnească pe Simona Halep, locul 3 WTA și a treia favorită a competiției, în sferturile de finală, a fost învinsă, cu scorul de 1-6, 6-3, 6-2, de Lucie Hradecka (Cehia), poziția 142 în ierarhia mondială.

Un alt cap de serie de pe partea de tablou a Simonei Halep, germanca Sabine Lisicki, a 28-a favorită și locul 28 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, de Kristina Mladenovici (Franța), locul 71 WTA. Halep ar fi putut să o întâlnească pe Lisicki în turul trei la Melbourne.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva italiană Karin Knapp, locul 50 WTA, în manșa întâi a turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului. Partida, desfășurată pe arena principală a complexului din Melbourne, Rod Laver, a durat o oră și 28 minute.

În turul doi, Halep o va întâlni pe jucătoarea australiană Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, care a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-4, pe Alexandra Dulgheru, locul 87 WTA.