Ana Bogdan, victorie importantă în primul tur la Varșovia! Românca a trecut de o adversară mult mai bine clasată

Ana Bogdan (România, 108 WTA) a debutat cu o victorie importantă la turneul WTA 250 de la Varșovia (Polonia), scor 6-4, 7-6(3) cu Nuria Parrizas-Diaz (Spania, 55 WTA).

Ana Bogdan s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului de la Varșovia, trecând de Nuria Parrizas-Diaz într-o oră și 58 de minute de joc.

Sportiva din Sinaia și-a asigurat 3.800 de dolari și 30 de puncte WTA, iar pentru un loc în sferturile de finală se va duela cu Katerina Siniakova (Cehia, 26 WTA).

Ana Bogdan a făcut un meci excelent în runda inaugurală la Varșovia, turneu WTA dotat cu premii în valoare totală de 251.750 de dolari. Nuria Parrizas-Diaz, jucătoare mai bine clasată cu 58 de locuri decât Ana Bogdan, a fost răpusă de româncă în minimum de seturi. Românca a revenit spectaculos în ambele manșe: dacă în primul set a fost condusă cu 2-0 și s-a impus cu 6-4, în actul al doilea a întors fantastic de la 2-5, apoi a defilat în tie-break: 7-6(3).

Ana a reușit un as și nu a făcut nicio dublă greșeală, în timp ce sportiva din Spania nu a expediat niciun as și a comis trei duble greșeli. Favorita principală de la Varșovia este Iga Swiatek, dar poloneza și Ana Bogdan se află pe jumătăți diferite de tablou, putându-se întâlni doar în finală.

Ana a trecut prin momente grele săptămâna trecută

Bogdan se poate bucura în sfârșit pentru o victorie frumoasă, după ce săptămâna trecută a trăit momente grele la Palermo. Ana a făcut scandal pe teren, considerându-se nedreptățită de oficialii turneului din Italia! Românca a fost penalizată cu 6 puncte în meciul din primul tur cu Sara Sorribes Tormo (Spania, 41 WTA), pierdut cu 6-2, 4-6, 2-6.

După ce a fost egalată la seturi de Sara Sorribes Tormo, Ana Bogdan a întârziat mai multe minute la vestiare, fapt pentru care a primit o penalizare de șase puncte! Decizia a scos-o din sărite pe Ana, care a reclamat faptul că nu a fost anunțată că trebuie să revină pe teren: „Este o glumă! Nu m-a anunțat nimeni! În momentul în care mi s-a spus că e timpul să revin pe teren, mi-am luat repede echipamentul pe mine și m-am conformat!”, a strigat Bogdan la Palermo.

Publicat: 26 07. 2022, 14:41