Ana Bogdan s-a calificat în sferturile turneului de la Bogota, după o partidă întinsă pe două zile și o minge de meci salvată

Ana Bogdan și-a asigurat, vineri după-amiază, prezența în sferturile turneului de categorie International de la Bogota, la aproape 24 de ore de la startul optimii cu rusoaica Anna Blinkova (19 ani, locul 115 WTA). Condițiile meteo care au perturbat desfășurarea turneului columbian încă din zilele de calificare au oprit jocul joi, la startul setului decisiv, la scorul de 2-2.

Frumoasa sportivă din Sinaia a dus până la capăt revenirea, după ce în setul doi salvase o minge de meci a Blinkovei.

Joi, Ana Bogdan a luat un start greoi în meci, câștigând un singur game în manșa inaugurală, apoi s-a impus la mare luptă într-un set secund cu opt break-uri. În tiebreak-ul manșei a doua, Blinkova a avut minge de meci pe propriul serviciu, la 7-6, însă Ana a trecut cu bine testul și a fructificat a patra minge de set, pentru a se impune cu 10-8. Startul decisivului i-a aparținut din nou tinerei rusoaice, însă înainte ce ploaia să întrerupă jocul, Ana Bogdan și-a luat break-ul înapoi și a egalat.

Vineri, românca a revenit cu un joc mult mai solid la serviciu și, la 4-4, a obținut break-ul decisiv, pentru o victorie cu scorul de 1-6, 7-6(8), 6-4.

Ana Bogdan a încheiat meciul împotriva Blinkovei cu procentaj de sută la sută mingi de break convertite (6 din 6), după două ore și 38 de minute de joc efectiv. Românca are parte de o pauză scurtă, apoi va reveni pe teren pentru duelul din sferturi cu Daniela Seguel (25 ani, 191 WTA, Chile), cea care a reușit surpriza în fața principalei favorite – Tatjana Maria (Germania, 62 WTA).

Publicat: 13 04. 2018, 19:16
Actualizat: 13 04. 2018, 19:19