Ana Bogdan, prima reacție după calificarea în finala BCR Iași Open! De ce i-a venit rău pe teren: „Amețeam foarte tare!” GALERIE FOTO

Ana Bogdan (29 de ani, locul 75 WTA) s-a calificat în finala turneului WTA 125 BCR Iași Open, dar sportiva din Sinaia a fost pusă la grea încercare în semifinala cu Darya Astakhova (20 de ani, locul 256 WTA), scor 7-6 (5), 6-4.

Din cauza căldurii sufocante, Ana Bogdan a amețit pe teren în timpul meciului cu Darya Astakhova, iar jucătoarea noastră a solicitat un time-out medical.

Bogdan a găsit resursele necesare să ducă meciul la bun sfârșit, iar duminică va disputa a doua finală în două săptămâni, după ce românca a jucat cu trofeul pe masă și la WTA 250 Varșovia (4-6, 1-6 cu Caroline Garcia).

La finalul meciului cu Darya Astakhova, în care Ana Bogdan a fost împinsă de la spate de public, românca a declarat: „Mi-ați dat extrem de multă energie și astăzi și sincer datorită vouă am putut să merg până la capăt și cred că singură nu aș fi reușit. A fost un meci intens, o felicit pe Darya pentru turneul reușit, are tot viitorul în față și îi doresc mult succes în continuare.

Sunt foarte fericită pentru prima mea finală în România. Astăzi nu a fost o zi extrem de reușită pentru mine, din cauză că nu m-am simțit bine, cred că a fost și căldura. Amețeam foarte tare la un moment dat și nu puteam să focalizez foarte bine terenul și mingea, chiar mi-a fost și puțin rău, dar am trecut peste, am luptat și vă mulțumesc foarte mult pentru toată susținerea”, a declarat Ana Bogdan după calificarea în finala BCR Iași Open.

Cum a decurs meciul câștigat de Ana Bogdan în semifinale la BCR Iași Open

Primul set a avut o desfășurare incredibilă. Ana Bogdan a avut 2-0, însă Astakhova a revenit spectaculos și a întors meciul, conducând cu 5-2. Încurajată frenetic de cei peste 1.000 de spectatori din tribune, Ana a revenit incredibil și a egalat la 5, salvând și o minge de set a rusoaicei, la 4-5. La 5-5, Ana a făcut un nou break, însă înainte de a servi pentru a meci a cerut intervenția medicului, având amețeli, din cauza căldurii. Pe fondul căderii Anei, Darya și-a luat breakul înapoi și a împins setul în tie-break. Aici, Ana a condus cu 3-1, însă Astakhova a revenit și a trecut în avantaj cu 5-4.

Încurajată de public, Ana a găsit ultimele resurse și a punctat de trei ori ori la rând, câștigând tie-break-ul cu 7-5 și setul cu 7-6. În setul 2 s-a mers cap la cap până la 2-2, moment în care Ana Bogdan s-a distanțat la 4-2 și a servit pentru 5-2. Rusoaica a revenit și a egalat la 4, însă românca, împinsă de la spate de suporterii din tribune, a câștigat următoarele două game-uri și a închis setul cu 6-4. Victorie incredibilă pentru Ana Bogdan, care duminică o va întâlni în finala BCR Iași Open pe câștigătoarea celei de-a doua semifinale, Panna Udvardy (Ungaria) – Maya Chwalinska (Polonia).

Publicat: 06 08. 2022, 16:56