Ana Bogdan pierde dramatic meciul maraton cu Alexandrova! Rusia preia din nou conducerea în barajul din FedCup

Ana Bogdan a făcut un nou meci mare, dar a fost învinsă de Alexandrova în cele din urmă.

Ana Bogdan a fost învinsă de Ekaterina Alexandrova în partida a treia a barajului dintre România și Rusia, care se dispută la Cluj, pentru calificarea în faza finală din FedCup. A fost un meci maraton, care a durat aproape două ore și jumătate, iar rusoaica s-a impus în cele din urmă, scor 7-5, 3-6, 7-5.

Ana Bogdan a avut prima minge de break a partidei, în game-ul patru al primului set, dar Alexandrova (locul 28 WTA) a reușit să salveze și să își facă serviciul. S-a mers apoi fără șanse de break până la 5-5. La ultimul game de serviciu din set al româncei, Alexandrova a pus presiune și a transformat a doua minge de break. Pentru ca apoi să își facă serviciul și să închidă setul.

Jaqueline Cristian, obligată să câștige pentru a păstra șansele României de a învinge Rusia în FedCup

Ana Bogdan a început perfect setul doi și a reușit să facă break repede. Rusoaica a răspuns, însă, imediat. Românca a făcut în cele din urmă un break la zero în finalul setului doi, iar apoi a servit perfect pentru a duce partida în setul decisiv.

În decisiv, Ana Bogdan a fost jucătoarea mai proaspătă și a pus presiune pe serviciul rusoaicei. Au fost trei șanse de break pentru româncă, dar Alexandrova a salvat de fiecare dată. Iar românca a fost cea care a cedat în cele din urmă, la 6-5 pentru rusoaică. Ana și-a pierdut serviciul la zero, astfel că Rusia a obținut al doilea punct din acest baraj.

Rusia conduce cu 2-1 după primele 3 partide. Ana Bogdan este cea care a adus singurul punct al „tricolorelor”, după ce a trecut vineri de Veronika Kudermețova. Alexandrova a adus ambele puncte ale Rusiei, cu victorii la Gabriela Ruse și Ana Bogdan. Jaqueline Cristian joacă în câteva minute cu Veronika Kudermețova și este obligată să câștige pentru a păstra România în cursă. În cazul unui succes pentru Jaqueline, calificarea în finala FedCup de la Budapesta se va decide după desfășurarea meciului de dublu.

Publicat: 08 02. 2020, 17:08