Ana Bogdan, la un pas de prima finală WTA a carierei! Cu cine se duelează în semifinale la Limoges

Ana Bogdan (România, 119 WTA) forțează, sâmbătă, calificarea în finala turneului WTA 125 de la Limoges (Franța), întâlnind-o în penultimul act pe Varvara Gracheva (Rusia, 79 WTA).

Ana Bogdan a acces în semifinalele turneului de la Limoges, dotat cu premii în valoare totală de 92.742 de euro, după ce a reușit o victorie muncită, 7-5, 7-5 în fața jucătoarei locale Jessika Ponchet (Franța, 201 WTA).

Sportiva născută la Sinaia și-a asigurat un premiu de 4.838 de euro și 57 de puncte WTA după calificarea în careul de ași de la Limoges.

Ana Bogdan, la un pas de prima finală WTA a carierei, la Limoges

Ana Bogdan, singura sportivă din România care a luat startul la turneul WTA de la Limoges, după ce Sorana Cîrstea s-a retras din cauza unei accidentări, impresionează în cadrul competiției desfășurate în sală, pe suprafață dură! Bogdan este cap de serie numărul 8 în Franța și a ajuns în semifinale fără să cedeze vreun set pe toată durata turneului.

Ana a eliminat-o în sferturi pe Jessika Ponchet după o oră și 47 de minute de joc. Românca a realizat cinci break-uri în meciul disputat vineri, în timp ce adversara ei a fructificat numai trei șanse de break dintr-un total de 12.

Românca a revenit incredibil în primul set al confruntării din sferturi

În primul set al confruntării din sferturi, Ana Bogdan a revenit incredibil după ce a fost condusă cu 1-5, luând șase game-uri la rând. Românca a controlat manșa secundă, adjudecându-și victoria cu 7-5, 7-5. Ana Bogdan se va lupta pentru calificarea în finală, sâmbătă, de la ora 16:00.

Ea s-a mai confruntat o singură dată cu Varvara Gracheva (favorită 5), chiar în acest an, în optimile turneului WTA de la Chicago (SUA), iar sportiva noastră a abandonat la scorul de 5-7, 1-3. În cealaltă semifinală de la Limoges se întâlnesc Vera Zvonareva (Rusia, 87 WTA) – favorită 6, și Alison Van Uytvanck (Belgia, 68 WTA) – a doua favorită a competiției.

Publicat: 18 12. 2021, 08:26
Actualizat: 18 12. 2021, 08:30