Ana Bogdan, învinsă dramatic în „sferturi” La Transylvania Open! Gabriela Ruse o poate răzbuna: programul semifinalelor

Ana Bogdan (România, 73 WTA) a ratat calificarea în semifinalele turneului WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca, după 6-3, 6-7(4), 3-6 cu Rebeka Masarova (Spania, 67 WTA).

Ana Bogdan, a cincea favorită a turneului de la Cluj-Napoca, a pierdut dramatic, vineri seară, în sferturi, deși a condus cu set și 5-4, apoi cu 6-5. Bogdan poate fi răzbunată de conaționala Gabriela Ruse (188 WTA), care o va întâlni pe Rebeka Masarova pentru un loc în finală.

Ana Bogdan a început în forță duelul cu Rebeka Masarova, dominând-o copios pe sportiva din Spania! Bogdan a dictat ritmul și în setul al doilea, dar nu a putut închide partida, deși Masarova a servit în două rânduri pentru a rămâne în meci.

Adversara Anei a fost mai stăpână pe sine în tie-break-ul actului al doilea, egalând la seturi. Bogdan a rămas fără benzină în decisiv, iar Masarova s-a impus cu 3-6, 7-6(4), 6-3, după două ore și 41 de minute de joc.

Întrebată despre faptul că va întâlni o altă jucătoare din România în semifinale, pe Gabriela Ruse, iberica a declarat: Nu știu nimic despre ea, știu că a fost accidentată, dar a jucat bine aici. Voi juca din nou împotriva publicului, dar asta mă face să fiu și mai concentrată”.

Programul semifinalelor de la Cluj-Napoca

Semifinalele turneului WTA de la Cluj-Napoca sunt programate sâmbătă, în direct la Pro Arena. Primele vor intra pe teren nemțaoicele Eva Lys (133 WTA) și Tamara Korpatsch (105 WTA), de la ora 15:00, apoi Gabriela Ruse o va înfrunta, în jurul orei 17:00, pe Rebeka Masarova în BT Arena.

Gabriela Ruse a acces în careul de ași după ce a învins-o pe Emiliana Arango (Columbia, 118 WTA), scor 6-1, 0-6, 6-1. Turneul Transylvania Open, aflat la a treia ediție, este dotat cu premii în valoare totală de 259.303 de dolari.

Fiecare jucătoare calificată în careul de ași și-a asigurat un cec de 11.275 de dolari. Campioana competiției va fi recompensată cu 34.228 de dolari, iar învinsa din finală va primi 20.226 de dolari.

Publicat: 20 10. 2023, 23:29
Actualizat: 20 10. 2023, 23:30