Ana Bogdan, în ultimul tur al calificărilor turneului de la Praga

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan, locul 112 în clasamentul WTA, a câștigat, duminică, scor 6-3, 6-1, meciul jucat cu Tereza Martincova (Cehia, 150 WTA) și a acces în ultimul tur al calificărilor turneului de la Praga (Cehia), dotat cu premii în valoare totală de 226,750 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră și 12 minute. Ana Bogdan a făcut break la 2-1, în primul set, s-a distanțat la 3-1, însă adversara din Cehia a revenit și a reușit să restabilească egalitatea la trei. Sportiva română a reușit, imediat, un alt break cu care s-a distanțat de Martincova, a făcut 5-3, iar în ultimul game a câștigat pe serviciul cehoaicei pentru a-și adjudeca primul set, scor 6-1, în 37 de minute.

Actul secund a fost echilibrat doar până în game-ul patru, când Ana Bogdan a reușit să câștige din nou contra serviciului și s-a distanțat, mai întâi la 3-1, după care la 4-1. Tereza Martincova a reușit să îi ia doar un singur game Anei în setul doi, pe care jucătoarea din Sinaia l-a câștigat, scor 6-1, în 35 de minute.

Pentru un loc pe tabloul principal al turneului praghez, Ana Bogdan o va înfrunta pe cehoaica Lucie Hradecka, locul 168 în clasamentul mondial.

Publicat: 30 04. 2017, 16:29
Actualizat: 30 04. 2017, 16:30