Ana Bogdan, eșec incredibil la turneul WTA de la Budapesta! Românca a condus cu set și 2-0, dar a cedat inexplicabil

Ana Bogdan (România, 98 WTA), a 5-a favorită a turneului WTA de la Budapesta (Ungaria), a pierdut neverosimil în optimile de finală, după ce a condus-o cu set și 2-0 pe Kateryna Kozlova (Ucraina, 154 WTA).

Ana Bogdan a suferit un eșec dureros, miercuri, în optimi la Budapesta, după ce românca a avut un avantaj important pe tabelă! Ana a cedat în mod inexplicabil inițiativa, iar Kateryna Kozlova a răsturnat scorul, impunându-se cu 6-4, 4-6, 2-6.

După eliminarea Anei Bogdan, România nu mai are nicio reprezentantă la turneul de la Budapesta, dotat cu premii în valoare totală de 235.238 de dolari, organizat în trecut la București. Irina Bara (119 WTA) a fost eliminată și ea în optimi, după 4-6, 3-6 cu Olga Danilovic (Serbia, 164 WTA).

Ana Bogdan, eșec incredibil în optimile turneului WTA de la Budapesta, după ce a condus cu set și 2-0

Ana Bogdan a suferit una dintre cele mai dramatice înfrângeri ale carierei, fiind răpusă de de Kateryna Kozlova la capătul unei partide de coșmar! Bogdan a avut meciul în mână și a condus cu 6-4, 2-0, când ceva s-a rupt în jocul ei! Ucraineanca și-a luat break-ul înapoi, dar Ana lăsa totuși impresia că mai poate încheia conturile, făcând 6-4, 4-3. Deși mai avea nevoie de două game-uri pentru a accede în sferturi, românca nu a fost capabilă să mențină nivelul de concentrare.

Kateryna Kozlova a trimis disputa în set decisiv, după ce și-a adjudecat trei game-uri consecutive. În actul al treilea, adversara Anei Bogdan a realizat o altă serie impresionantă și s-a desprins la 5-1, asta după ce sportiva din Sinaia câștigase game-ul inaugural. Bogdan a mai luat un singur game, dar era prea târziu pentru a mai încerca o revenire, iar Kozlova a obținut victoria, 6-4, 4-6, 2-6, deși totul părea pierdut pentru ea în setul secund. Ana Bogdan rămâne cu un premiu de 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA după turneul din țara vecină.

Publicat: 15 07. 2021, 08:37
Actualizat: 15 07. 2021, 08:38