Ana Bogdan e în sferturile turneului WTA de la Varșovia după o nouă victorie impresionantă! Românca revine în Top 100

Ana Bogdan (România, 108 WTA) a învins-o pe Katerina Siniakova (Cehia, 86 WTA), scor 6-0, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Varșovia (Polonia).

Ana Bogdan e pe val la turneul de la Varșovia, românca reușind miercuri o nouă victorie superbă! După ce în primul tur a dispus în minimum de seturi de Nuria Parrizas-Diaz (Spania, 55 WTA), scor 6-4, 7-6(3), sportiva din Sinaia a trecut relativ lejer și de Katerina Siniakova, 6-0, 6-4 în manșa secundă.

Grație calificării în sferturi la Varșovia, turneu dotat cu premii în valoare de 251.750 de dolari, Ana Bogdan a fost recompensată cu 6.200 de dolari și 60 de puncte WTA. De asemenea, Ana a revenit în Top 100 WTA, făcând un salt de 12 poziții în clasamentul live, până pe locul 96 WTA.

Ana Bogdan a avut nevoie de o oră și 36 de minute pentru a o elimina pe Katerina Siniakova, o adversară dificilă, mai bine clasată cu 22 de locuri decât sportiva noastră. Bogdan s-a aflat la conducerea jocului încă de la început și a defilat în primul set, dar a condus ostilitățile și în actul al doilea. Ana a câștigat de cinci ori pe serviciul Katerinei, în timp ce sportiva din Cehia a realizat un singur break, scor 6-0, 6-4. Astfel, Ana s-a calificat la pas în sferturile turneului a cărui favorită principală este Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA).

Pentru un loc în semifinalele turneului de la Varșovia, Ana Bogdan se va duela cu învingătoarea dintre Nadia Podoroska (Argentina, 211 WTA) și Laura Pigossi (Brazilia, 113 WTA). Interesant este că brazilianca a pierdut în ultimul tur al calificărilor, dar a urcat pe tablou ca lukcy loser, profitând de retragerea Irinei Begu din competiție. Begu, proaspăta campioană a turneului de la Palermo, și-a luat o pauză de o săptămână pentru a se odihni după turul de forță din Sicilia.

Publicat: 27 07. 2022, 14:43
Actualizat: 27 07. 2022, 14:45