Ana Bogdan, debut victorios la turneul WTA de la Cluj-Napoca! Adversara româncei a contestat vehement arbitrajul

Ana Bogdan (România, 65 WTA) a debutat cu victorie la turneul WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca, după ce a trecut de Alycia Parks (SUA, 110 WTA) cu 7-5, 7-5.

Ana Bogdan, una dintre cele cinci românce prezente pe tabloul principal al turneului de la Cluj-Napoca, a reușit luni o victorie frumoasă în fața Alyciei Parks.

Americanca a pierdut pentru al doilea an la rând în turul inaugural la Transylvania Open și a contestat vehement arbitrajul! La ediția precedentă, Parks a fost eliminată de Gabriela Ruse, scor 6-2, 1-6, 6-4.

Ana Bogdan, debut victorios la turneul WTA de la Cluj-Napoca! Alycia Parks a contestat vehement arbitrajul

Ana Bogdan a obținut o victorie muncită, învingând-o pe Alycia Parks la capătul a două ore și patru minute de joc. Românca a condus cu set și 4-0, dar s-a văzut egalată de Alycia, care a trimis actul al doilea în prelungiri. Ana și-a regăsit însă concentrarea, adjudecându-și ultimele două game-uri, scor final 7-5, 7-5.

Alycia Parks a contestat mai multe decizii ale arbitrului de scaun Pablo Rodriguez din Spania! Parks s-a enervat pentru că Rodriguez nu a văzut că mingea a căzut de două ori apoi l-a admonestat pe arbitru pentru că a dat aut la o minge pe care ea a văzut-o în teren.

„Vrei să știi ce-i amuzant? E amuzant că mingea a fost în teren, am servit as”, i-a spus Alycia arbitrului. „Cât de departe a fost mingea asta afară?”, a continuat americanca, potrivit sport.ro.

Reacția Anei Bogdan după victoria cu Alycia Parks: „Așa cum joc acasă nu o fac nicăieri”

La finalul partidei de la Cluj-Napoca, Ana Bogdan s-a declarat fericită că a reușit victoria în fața propriilor fani: „În primul rând, aș vrea să le mulțumesc tuturor celor de aici care m-au susținut!

Mă simt ca acasă, e o mare plăcere să joc în fața voastră. Nu știu care a fost cheia. M-am concentrat la fiecare punct. Sunt fericită să fiu în turul al doilea!

Pot să spun că așa cum joc acasă nu o fac nicăieri în lume. Bucuria pe care o simt nu are limite. Îmi doresc să joc cât mai bine în fiecare zi și să fiu concentrată. Cel mai important lucru e să ne bucurăm și să avem o stare bună”, a declarat a 8-a favorită a competiției.

Publicat: 05 02. 2024, 20:35