Una caldă, alta rece la turneul de la Madrid! Ana Bogdan a trecut de turul I al calificărilor, Jaqueline Cristian a pierdut dezamăgitor

Ana Bogdan (România, 102 WTA) a avansat în turul secund al calificărilor la turneul WTA 1.000 de la Madrid, după o victorie muncită, scor 7-6(7), 7-5 cu Katerina Siniakova (Cehia, 67 WTA). Jaqueline Cristian (România, 147 WTA) a dezamăgit însă pe zgura madrilenă, scor 6-1, 6-7(6), 0-6 cu Su-Wei Hsieh (Taipei, 65 WTA).

Trei românce au intrat, marți, în calificările turneului patronat de Ion Țiriac, dar numai Ana Bogdan a trecut, până acum, de turul I! Jaqueline Cristian a pierdut dezamăgitor după ce și-a adjudecat setul inaugural cu 6-1, iar Irina Begu urmează să debuteze la Caja Magica.

Ana Bogdan confirmă forma bună în care se află, învingând o adversară periculoasă în turul I al calificărilor de la Madrid, pe Katerina Siniakova! De o oră și 59 de minute a avut nevoie jucătoarea din Sinaia pentru a avansa în manșa secundă a calificărilor, acolo unde se va duela cu Nao Hibino (Japonia, 82 WTA).

Ana Bogdan a început cu dreptul calificările de la Madrid! Jaqueline Cristian, eliminată după ce a câștigat cu 6-1 primul set

Ana Bogdan a făcut un meci excelent contra Katerinei Siniakova, reușind să gestioneze mai bine momentele cheie! Ambele seturi au avut dramatism: Bogdan l-a câștigat pe primul în tie-break, după ce a salvat o minge de set, iar în al doilea a forțat break-ul la 5-5! Apoi, Ana nu a avut nicio emoție să închidă partida cu serviciul, adjudecându-și un game alb, scor final 7-6(7), 7-5!

Jaqueline Cristian a început fulminat, dar a încheiat dezamăgitor partida cu Su-Wei Hsieh! După ce s-a impus cu 6-1 în primul act, românca a cedat inițiativa! Hsieh a fost mai proaspătă pe finalul setului al doilea, pe care l-a câștigat la tie-break, apoi a defilat în decisiv, scor final 6-1, 6-7(6), 0-6! Irina Begu (75 WTA) intră pe teren în jurul orei 16:00, duelându-se cu Anna Kalinskaya (Rusia, 104 WTA). Simona Halep (2 WTA) și Sorana Cîrstea (58 WTA) au fost acceptate pe tabloul principal de la Madrid, aflându-și deja adversarele.

Publicat: 27 04. 2021, 15:27