Amanda Anisimova, reacție sarcastică în timpul meciului cu Simona Halep de la Wimbledon: „Excelentă lovitură!” Românca a terminat-o psihic pe americancă

Amanda Anisimova (SUA, 25 WTA) a cedat psihic în timpul meciului cu Simona Halep (România, 18 WTA), scor 6-2, 6-4 în sferturile turneului de Grand Slam de la Wimbledon!

Simona Halep a dominat-o copios pe Amanda Anisimova în sferturi la Wimbledon, iar românca a condus cu 6-2 și 5-1. Sportiva din SUA a avut o reacție sarcastică în momentul în care a comis o greșeală neforțată în actul secund.

Simona a fost puțin tensionată pe finalul meciului disputat miercuri, însă a dat dovadă de maturitate, întorcând superb ultimul game de la 0-40, scor final 6-2, 6-4.

Simona Halep a ținut-o la respect pe Amanda Anisimova în cea mai mare parte a timpului, iar sportiva din SUA a avut o reacție care spune totul despre starea ei de spirit. În timp ce Halep întorcea toate mingile în terenul advers, Anisimova a făcut o greșeală simplă și a reacționat sarcastic: „Excelentă lovitură!”.

Amanda Anisimova a comis nu mai puțin de 28 de erori neforțate în sfertul de finală cu Simona Halep, în timp ce jucătoarea noastră i-a făcut numai 6 cadouri adversarei. Astfel, Halep a ajuns în careul de ași al unui turneu de Grand Slam după doi ani, iar campioana de la Wimbledon 2019 are o șansă mare să acceadă din nou ultimul act! Urmează un duel cu Elena Rybakina, sportivă pe care Simona Halep o conduce cu 2-1 în meciurile directe.

Simona Halep – Elena Rybakina, în semifinale la Wimbledon

La puțin timp după ce Simona Halep a obținut biletul pentru careul de ași, 6-2, 6-4 cu Amanda Anisimova, eleva lui Patrick Mouratoglou și-a aflat următoarea adversară. Simona Halep se va lupta pentru un loc în marea finală cu Elena Rybakina, cea care a trecut de Ajla Tomljanovic (Australia, 44 WTA) cu 4-6, 6-2, 6-3.

Dacă o învinge pe Rybakina, eleva lui Patrick Mouratoglou se va întâlni în marea finală de la Wimbledon cu Tatjana Maria (Germania, 103 WTA) sau Ons Jabeur (Tunisia, 3 WTA).

Publicat: 06 07. 2022, 17:14
Actualizat: 06 07. 2022, 17:42