„Am fost snopită!” Jucătoarea care trebuia să o înfrunte pe Simona Halep la Miami șochează după ce a părăsit și ea turneul

Daria Saville (Australia, 245 WTA), jucătoarea care trebuia să o înfrunte pe Simona Halep (România, 19 WTA) în turul secund al turneului WTA 1000 de la Miami, a oferit cea mai sinceră declarație.

Daria Saville a profitat la maximum de retragerea Simonei Halep din turneu, iar australianca a înfruntat o jucătoare accesibilă, pe Harmony Tan (Franța, 91 WTA). După ce a trecut de aceasta fără emoții, cu 6-4, 6-2, Daria Saville a mai câștigat alte două meciuri: 6-0, 1-0 (abandon) cu Katerina Siniakova (Cehia, 53 WTA) în turul trei, respectiv 5-7, 6-4, 7-5 cu Lucia Bronzetii (Italia, 102 WTA) în optimi.

Sportiva din Australia s-a oprit în sferturi, dar a scris oricum istorie la Miami, devenind cea mai slabă clasată jucătoare calificată în sferturile de finală, în istoria turneului din seria WTA 1000. Belinda Bencic (Elveția, 28 WTA) a eliminat-o pe Daria Saville din turneu, scor 6-1, 6-2, iar jucătoarea de la Antipozi a oferit declarația zilei după meci.

Daria Saville a recunoscut cu nonșalanță că a fost spulberată de Belinda Bencic, spunând că elvețianca „a snopit-o” în meciul de la Miami: „Belinda a jucat prea bine azi! Am fost snopită! Lol! Condițiile de pe central au fost extrem de diferite față de celelalte terenuri. Vreau să uit cât mai repede acest meci. A fost fără istoric! Am fost spulberată!”, a fost declarația cât se poate de sinceră a Dariei Saville, cea care a făcut un salt de 120 de locuri după turneul de la Miami, conform Tennis World USA.

Aceasta nu a fost singura afirmație neobișnuită a Dariei Saville în timpul turneului american! Daria a avut o remarcă absolut hilară la adresa Simonei Halep, înaintea duelului care până la urmă nu a mai avut loc la Miami! Daria i-a răstălmăcit numele Simonei, numind-o pe sportiva noastră „Asimina Halep”. Acest lucru a fost oarecum surprinzător, având în vedere că Saville și Halep s-au mai întâlnit de patru ori în circuitul WTA.

Publicat: 01 04. 2022, 17:01