Alexandra Dulgheru, chinuită de o accidentare, s-a retras în „optimi” la BRD Bucharest Open. Programul zilei de vineri

Aventura Alexandrei Dulgheru (46 WTA) a luat sfârșit la turneul BRD Bucharest Open, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 de dolari, în faza optimilor de finală. Bucureșteanca a abandonat, joi seară, la scorul de 2-5 în meciul cu americanca Ana Tatishvili, din cauza unei accidentări la genunchiul stâng.

Decizia Alexandrei era una previzibilă, ținând cont că sportiva în vârstă de 26 de ani „a tras de ea” pentru a evolua în fața propriilor fani. În meciul jucat în primul tur s-a chinuit teribil, obținând o victorie dramatică în fața chinezoaicei Shuai Zheng (166 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-4. La finalul partidei disputate miercuri seară, Dulgheru a izbucnit în lacrimi, stoarsă fiind de durerile la genunchi. Alexandra nu a avut timpul necesar pentru a se recupera, astfel că Ana Tatishvili merge în sferturile de finală, acolo unde o așteaptă Sara Errani (20 WTA), cap de serie numărul 1 la turneul de categorie International.

Pe tabloul principal de simplu la BRD Bucharest Open au rămas două reprezentante ale României, Monica Niculescu (41 WTA) și Andreea Mitu (78 WTA) urmând să se dueleze în cadrul sferturilor de finală, vineri, de la ora 15:00.

Programul complet al zilei de vineri la BRD Bucharest Open:

Terenul Central – de la ora 15:00

• Monica Niculescu (România) – Andreea Mitu (România)
  • Sara Errani (Italia) – Ana Tatishvili (SUA)
  • Polona Hercog (Slovenia) – Aleksandra Krunic (Serbia)
  • Anna Schmiedlova (Slovacia) – Danka Kovinic (Muntenegru)

Terenul 1 – de la ora 15:00

• Katerina Bondarenko/Eva Hrdinova (Ucraina/Cehia) – Oksana Kalașnikova/Demi Schuurs (Georgia/Olanda)
  • Cagla Buyukakcay/Victorija Golubic (Turcia/Elveția) – Andreea Mitu/Patricia Țig (România)
  • Elena Bogdan/Alexandra Cadanțu (România) – Raluca Olaru/Ana Tatishvili (România/SUA)

Publicat: 17 07. 2015, 00:11
Actualizat: 17 07. 2015, 00:14