Alexandra Dulgheru a sărbătorit ca Nadal victoria din primul tur de la Roland Garros! Trei ani de secetă s-au încheiat la Paris. GALERIE FOTO

Alexandra Dulgheru a obținut prima victorie după o pauză de trei ani pe tabloul principal într-un turneu de Mare Șlem, luni, la Roland Garros. Jucătoarea care va împlini 29 de ani pe 30 mai a sărbătorit victoria în decisivul unui meci întrerupt duminică seara, din cauza întunericului – după primele două seturi, exact cum a făcut-o în urmă cu un an Rafael Nadal, atunci când a reușit istorica La Decima. Alexandra s-a prăbușit pe zgură, pe spate, cu brațele și picioarele în formă de V. Și a luat cu ea cât de multă zgură a putut.

/ Paris

Românca de pe locul 159 WTA a avut nevoie de trei ore și zece minute de joc efectiv pentru a trece de americanca Christina McHale (88 WTA), scor 5-7, 7-6(5), 6-3.

Publicat: 28 05. 2018, 17:45
Actualizat: 28 05. 2018, 17:54