Alexandra Cadanțu s-a calificat în sferturile de finală, la Palermo

Jucătoarea Alexandra Cadanțu, locul 85 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Palermo (Italia), dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari, informează site-ul oficial al competiției.

Cadanțu a învins-o în turul doi, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-2, pe sportiva franceză Alize Cornet, locul 55 WTA și cap de serie numărul 7. Meciul a durat trei ore și 17 minute.

Românca o va întâlni în sferturile de finală pe câștigătoarea meciului dintre Sara Errani (Italia, locul 9 WTA și cap de serie numărul 1) și Patricia Mayr-Achleitner (Austria, locul 108 WTA).

În cazul în care atât Cadanțu cât și Irina-Camelia Begu (locul 73 WTA, care a învins-o miercuri pe sportiva spaniolă Lourdes Dominguez Lino, locul 80 WTA) vor trece de sferturile de finală, cele două românce vor fi adversare în semifinale.

Prin calificarea în sferturi, Cadanțu și Begu și-au asigurat câte un cec în valoare de 5.340 de dolari și câte 70 de puncte WTA.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 11 07. 2012, 22:06
Actualizat: 11 07. 2012, 22:07