Alexandra Cadanțu s-a calificat în finala turneului WTA de la Bol

Jucătoarea română de tenis Alexandra Cadanțu, ocupanta locului 235 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de simplu din cadrul turneului WTA de la Bol (Croația), cu premii totale de 125.000 de dolari.

Cadanțu a învins-o, scor 6-2, 7-5, pe Mandy Minella (Luxemburg, 70 WTA), într-o orăși 34 de minute. Pe parcursul primului set, adversara Alexandrei și-a cedat de patru ori serviciul, ajungând să conducă cu 3-0, 4-1, și 5-2. În final, după 28 de minute, Cadanțu și-a trecut în cont primul set, scor 6-2.

În setul secund, Cadanțu a făcut trei break-uri, unul în primul game al setului. Celălalte au venit la scorul de 3-3, când a luat avantaj (4-3), iar ultimul l-a făcut în penultimul game, la 5-5, când a luat avantaj (6-5), și a urmat să servească pentru câștigarea setului și a meciului, lucru care s-a și întâmplat, scor 7-5, într-o oră și șase minute.

Pentru calificarea în finala turneului croat, Alexandra Cadanțu va încasa un cec în valoare totală de 20.000 de dolari și 160 de puncte în clasamnetul WTA.

Publicat: 10 06. 2017, 19:27
Actualizat: 10 06. 2017, 19:28