Alexandra Cadanțu s-a calificat în finală la Monterrey

Alexandra Cadanțu, locul 110 WTA, s-a calificat în premieră în finala unui turneu WTA, după ce a învins-o, sâmbătă, la Monterrey, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5, pe sportiva ungară Greta Arn, locul 68 WTA și cap de serie numărul 6.

Meciul a durat două ore și 36 de minute.

Cadanțu o va întâlni în ultimul act al competiției tot o jucătoare din Ungaria, Timea Babos, locul 107 WTA, care a eliminat-o în turul doi pe Sorana Cîrstea, trecând apoi de austriaca Patricia Mayr-Achleitner și în semifinale de italianca Sara Errani, a doua favorită a competiției.

Alexandra Cadanțu și-a sigurat un cec în valoare de 19.000 de dolari și 200 de puncte WTA, acestea din urmă aducând-o din nou în Top 100 WTA.

Cadanțu traversează cea mai bună perioadă a carierei sale. În octombrie trecut, ea pătrundea în premieră pe tabloul principal al unui turneu WTA, în Luxemburg, după calificări, dar era eliminată în turul secund. În acest an, Cadanțu a pierdut în primul tur la Australian Open, primul său Grand Slam din carieră ca prezență pe tabloul principal, și la Bogota. Cea mai bună clasare a româncei a fost locul 96 WTA (noiembrie 2011). Ea a câștigat până acum 133.000 de dolari din tenis.