Alexander Zverev, victorie mare la Madrid! Germanul l-a învins pe Matteo Berrettini după o finală de poveste | VIDEO

Germany's Alexander Zverev poses with the winner's trophy after beating Italy's Matteo Berrettini during their 2021 ATP Tour Madrid Open tennis tournament singles final match at the Caja Magica in Madrid on May 9, 2021.,Image: 610096640, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Alexander Zverev este campion la Madrid! Germanul, care a trecut în finală de Matteo Berrettini, a avut o săptămână extraordinară în Spania, după ce l-a eliminat și pe Rafael Nadal.

Până să se impună în fața italianului Berrettini, Zverev a eliminat nume mari la Madrid: în turul al doilea l-a bătut pe Kei Nishikori, în sferturi l-a eliminat pe Rafael Nadal, iar apoi a dat lovitura și în semifinale, după victoria cu Dominic Thiem, unul dintre cei mai buni jucători pe zgură din circuitul ATP.

Este a doua victorie la Madrid pentru Zverev, care s-a impus aici și în 2018. Alexander nu l-a uitat pe Ion Țiriac la finalul meciului, în ziua în care omul de afaceri împlinește vârsta de 82 de ani. La feminin, turneul patronat de fostul mare jucător de tenis român a fost câștigat de Aryna Sabalenka.

Alexander Zverev, campion la Madrid! Victorie în trei seturi cu Matteo Berretini

Duminică, Zverev n-a avut o misiune ușoară. Berrettini a câștigat primul set la tie-break, după o luptă extraordinară, dar germanul a fost mai bun în următoarele două manșe, pe care le-a câștigat cu 6-4, respectiv 6-3.

Germanul a ajuns la 15 trofee în carieră după victoria de la Madrid: Zverev i-a egalat în acest top inedit pe Gasquet și Isner și se apropia de elvețian Wawrinka. Lider detașat este elvețianul Roger Federer (103 victorii), urmat de Rafael Nadal și Novak Djokovic.

Alexander Zverev trebuie să se refacă repede, pentru că săptămâna viitoare va participa la turneul de la Roma, unde iau startul și Novak Djokovic, respectiv Rafael Nadal.

Publicat: 10 05. 2021, 00:03
Actualizat: 11 05. 2021, 17:50