Alexander Zverev, ce peformanță! Germanul a făcut spectacol și este campion olimpic după victoria cu Karen Khachanov | VIDEO

ZVEREV Alexander (GER) win’s the Gold Medal in Tennis Men’s Final during the Olympic Games Tokyo 2020, at Ariake Tennis Park, on August 01, 2021, in Tokyo, Japan, Photo Julien Crosnier / KMSP,Image: 624686819, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Alexander Zverev este campion olimpic! Germanul a câștigat medalia de aur la Tokyo, după victoria categorică obținută în finala cu rusul Karen Khachanov: 6-3, 6-1.

Aflat pe locul 5 în lume, Zverev a devenit primul german de la Steffi Graf încoace care obține medalia de aur. Fosta mare campioană a reușit performanța în 1988, la Jocurile Olimpice care au avut loc la Seul.

Medalia de bronz a fost cucerită de Pablo Carreno Busta, care l-a învins pe Novak Djokovic. Cu moralul la pământ după ce a fost învins în semifinale chiar de Zverev, sârbul a plecat acasă fără să câștige vreo medalie. Asta deși Djokovic a început în stil de mare campion turneul de tenis din cadrul Jocurilor Olimpice.

Alexander Zverev, campion olimpic la Tokyo

În finala cu Khachanov, locul 25 în lume, Zverev a fost la înălțime și a avut nevoie de doar o oră și 21 de minute pentru a se impune.

Primul set, câștigat cu 6-3 de Zverev, a durat 44 de minute, în timp ce al doilea, încheiat cu scorul de 6-1 pentru sportivul german, s-a încheiat după doar 37 de minute.

Fără vreun titlu de Grand Slam, Alexander Zverev bifează a doua performanță importantă a carierei, după ce a câștigat Turneul Campionilor în urmă cu trei ani.

Cum Simona Halep a lipsit, speranțele noastre au stat în Mihaela Buzărnescu. Locul 169 WTA, singura jucătoare română de pe tabloul principal de simplu, a fost eliminată însă în turul al doilea al turneului olimpic de tenis de la Tokyo.

Belinda Bencic a cucerit medalia de aur la tenis feminin, după succesul în trei seturi din finala cu Marketa Vondrousova, scor 7-5, 2-6, 6-3.

Publicat: 01 08. 2021, 17:44
Actualizat: 02 08. 2021, 16:29