Adversara Irinei Begu are un as în mânecă la Miami. Madison Keys l-a angajat pe Mats Wilander înaintea turneului

• Irina Begu (România, 35 WTA) și-a regăsit forma la Miami, după un început slab de sezon, însă o transformare similară a suferit și adversara româncei din „optimi”, Madison Keys (SUA, 24 WTA). În vârstă de 21 de ani, tânăra speranță a americanilor a făcut două meciuri excelente la turneul de categorie Premier Mandatory (6-4, 6-2 cu Kirsten Flipkens și 6-4, 6-4 cu Roberta Vinci), iar un merit pare să îi aparțină noului antrenor.

Madison Keys l-a anagajat pe Mats Wilander (51 de ani), unul dintre cei mai mari campioni din tenis, înaintea turneului dotat cu peste 6 milioane de dolari! Keys nu a mai atins niciun sfert de finală în 2016, însă poate sparge gheața alături de Wilander, un singur obstacol aflându-se în calea lor: Irina Begu! Meciul dintre Madison și Irina este programat în noaptea de luni spre marți, după ora 00:30, punându-le pentru prima oară față în față pe cele două.

Mats Wilander a câștigat 7 titluri de Grand Slam în cariera de jucător profesionist, iar ca antrenor i-a mai pregătit pe Marat Safin (Rusia), Paul-Henri Mathieu (Franța) și Tatiana Golovin (Franța). Mats este și colaborator al postului Eurosport, prezentând rubrica „Game, set și Mats”. Suedezul o însoțește pe Madison Keys la Miami, acolo unde a vorbit despre noutățile pe care vrea să le aducă în jocul elevei sale: „În primul rând, mi-aș dori să varieze loviturile mai mult. Ea și Serena Williams lovesc cel mai tare din circuit, dar aș vrea ca Madison să execute forehandul cu mai mult lift”, a declarat Wilander pentru presa din Suedia.

Irina Begu încearcă o nouă victorie memorabilă la Miami, după ce le-a mai eliminat pe Maria Sakkari (Grecia, 131 WTA), scor 6-1, 6-3, Sabine Lisicki (Germania, 37 WTA), scor 6-4, 1-6, 7-6(2), și Kristyna Pliskova (Cehia, 101 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-4.

Publicat: 28 03. 2016, 16:01
Actualizat: 28 03. 2016, 16:02