Adrian Ungur a fost eliminat în califcările turneului Masters de la Monte Carlo

Jucătorul de tenis Adrian Ungur, locul 197 ATP, a fost eliminat, sâmbătă, în calificările turneului Masters de la Monte Carlo, în două seturi, scor 3-6, 6-7, de germanul Jan Lennard Struff, numărul 112 mondial.

Meciul a durat doar o oră și 45 de minute. Adrian Ungur a început mai greu și i-a oferit posibilitatea germanului Jan Lennard Struff să se desprindă la 3-0 în debutul partidei, însă jucătorul român a revenit imediat și a egalat la 3. În acest moment, ceva s-a rupt în jocul lui Adrian Ungur, care a cedat, din nou, trei game-uri consecutiv și totodată setul cu 6-3.

Manșa secunda s-a desfășurat sub semnul echilibrului, cei doi sportivi au reușit câte un break și setul s-a decis în tiebreak. Jan Lennard Struff a greșit mai puțin și s-a impus cu 8-6. S-a terminat 6-3, 7-6 pentru Jan Lennard Struff, care va juca, în ultimul tur al calificărilor cu francezul Hugo Nys, numărul 426 mondial.

Patrtida din calificările turneului Masters de la Monte Carlo a fost a treia întâlnirea directă dintre cei doi jucători, iar germanul s-a impus de fiecare dată.

Turneul Masters de la Monte Carlo este dotat cu premii de peste 4 milioane de euro.

Publicat: 09 04. 2016, 21:01
Actualizat: 09 04. 2016, 21:02