Adrian Ungur a acces pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros! Marius Copil a pierdut în ultimul tur al calificărilor

UPDATE: Victoria lui Ungur nu a putut fi dublată de un succes al lui Marius Copil, astfel că România rămâne cu un singur reprezentant pe tabloul pincipal de simplu al turneului de Mare Șlem. Adădeanul a pierdut, scor 4-6, 6-3, 4-6, în fața spaniolului Roberto Carballes Baena.

Jucătorul român de tenis Adrian Ungur, clasat pe locul 204 în ierarhia ATP, a câștigat, joi, scor 4-6, 6-2, 6-4, meciul cu Frances Tiafoe (SUA, 188 ATP) și a reușit să se califice pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, dotat cu premii totale în valoare de 32 de milioane de dolari.

Tiafoe a început meciul mai bine, reușind să câștige contra serviciului în game-ul inaugural și reușind să se distanțeze până în game-ul șase al partidei, când Ungur a reușit, la rândul său, un break și a egalat scorul la 3. Egalitatea s-a menținut până în game-ul cu numărul nouă, când Tiafoe a reușit din nou să câștige contra serviciului. Acesta și-a adjudecat, în final, setul inaugural, scor 6-4.

Setul secund a început tot cu un break al jucătorului american, dar Adrian Ungur și-a revenit rapid și nu i-a mai dat nicio șansă adversarului. A câștigat următoarele patru game-uri ale meciului și tabela indica 4-1 în favoarea românului. În cele din urmă, după ce Tiafoe a s-a apropiat la 4-2, Ungur și-a adjudecat setul, scor 6-2.

Actul decisiv a fost unul foarte echilibrat, niciunul dintre jucători nereușind să câștige pe serviciul adversarului. S-a mers cap la cap până în ultimul game al setului, când, Adi Ungur a reușit breaku-ul și a câștigat setul, scor 6-4.

Astfel, Adrian Ungur a pătruns pe tabloul principal al turneului care va avea loc în capitala Franței, la Paris, în perioada 22 mai – 5 iunie.

Publicat: 19 05. 2016, 22:11
Actualizat: 19 05. 2016, 22:12