Accidentată la șold, Sorana Cîrstea vede linia de finiș pe 2017: „Uneori câștigi, uneori înveți”

Sorana Cîrstea (37 WTA) a părăsit turneul de la Linz în faza sferturilor de finală, vineri seară. Românca a reușit să câștige la mare luptă primul set al duelului cu Magdalena Rybarikova, însă eficiența sa pe teren a scăzut dramatic începând cu setul al doilea. Sportiva din Slovacia a revenit și s-a impus cu 5-7, 6-2, 6-1, în condițiile în care Sorana nu și-a putut câștiga serviciul în setul decisiv și a primit îngrijiri medicale la șold.

La finalul partidei, Sorana Cîrstea a avut un mesaj clar pentru fanii ei: „Uneori câștigi, uneori înveți. Încerc să mă recuperez astfel încât să pot da tot ce am mai bun în Luxemburg, săptămâna viitoare, în ultimul turneu al anului pentru mine„.

În Austria, Sorana a obținut victoria cu numărul 400 a carierei, dar nu a reușit să își asigure un salt în clasament.

Meciurile de pe tabloul principal din Luxemburg încep luni, 16 octombrie, iar cu puțin noroc în ceea ce privește programul, Sorana ar putea juca meciul din primul tur marți.

Publicat: 14 10. 2017, 16:21
Actualizat: 14 10. 2017, 17:02