A tras de ea! Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Bogota după ce a jucat două meciuri într-o zi! Cine o așteaptă în meciul pentru accederea în ultimul act

Eleva lui Gabi Moraru, Ana Bogdan, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Bogota după ce a trecut în sferturi de sportiva chiliană Daniela Seguel, venită din calificări și locul 191 WTA, scor 6-1, 6-1, la finele unei confruntări care a durat 69 de minute de joc. Pătrunderea în penultimul act îi aduce jucătoarei în vârstă de 25 de ani 110 puncte WTA și 11.500 de dolari.

Situată pe locul 76 WTA – cel mai bun al carierei -, tenismena din Sinaia a jucat vineri și partida din sferturi, dar și ultimul set al meciului din optimi cu Anna Blinkova, început joi, dar întrerupt din cauza ploii.

În semifinale, Bogdan va evolua contra slovacei Anna Karolina Schmiedlova, locul 123 mondial.

Publicat: 14 04. 2018, 09:40
Actualizat: 14 04. 2018, 09:46