A căzut liderul!** Kvitova, Azarenka și Șarapova au șanse egale de a deveni noul număr unu

Primul turneu de Mare Șlem al anului aduce și o schimbare la vârful circuitului feminin. Liderul en-titre Caroline Wozniacki (foto) a pierdut ieri primul loc după ce a fost eliminată în sferturi la Australian Open de Kim Clijsters 6-3, 7-6 (4).

67 de săptămâni, dintre care 49 consecutive a staționat Caroline Wozniacki în topul celor mai bune jucătoare de tenis. Kim Clijsters, cea care în urmă cu un an o detrona pe daneza pentru o săptămână, i-a semnat și acum sentința. Un meci de o oră și 45 de minute, o victorie în două seturi, și belgianca urca fără emoții în sferturi. De partea cealaltă, „Caro” suferea un triplu eșec: eliminarea de pe hard-ul de la Antipozi, ratarea ocaziei de a-și trece în palmares primul titlu de Mare Șlem, dar și pierderea supremației în circuit.

Trei pe un loc

Lupta pentru primul loc este însă mai strânsă ca oricând, trei jucătoare având șanse egale de a deveni lider mondial, bielorusa Victoria Azarenka, cehoaica Petra Kvitova și rusoaica Maria Șarapova. Totul depinde de traseul pe care îl vor parcurge în continuare la Melbourne, Azarenka fiind deja prezentă în semifinale unde o va întâlni pe deținătoarea titlului, Kim Clijsters, în timp ce Kvitova și Șarapova, prezente în sferturi, au șanse să se întâlnească în penultimul act al competiției.

„În acest moment, nu mă gîndesc cu adevărat la locul 1 mondial. M-am aflat pe această poziție o bună perioadă de timp, am terminat două sezoane acolo, așa că abia la finele anului vom vedea cine va fi mai bună, cine va fi mai constantă”, Caroline Wozniacki

Publicat: 25 01. 2012, 08:35
Actualizat: 25 01. 2012, 08:43