A câștigat respectul unei campioane. Mesajul lui Venus Williams pentru Alexandra Dulgheru

• Alexandra Dulgheru a pierdut în turul secund la Wimbledon, în fața lui Venus Williams. Românca a reușit să câștige primul set cu 6-4, dar le-a pierdut pe următoarele două, scor 0-6 și 1-6.

Alexandra Dulgheru a avut o prestație onorabilă la această ediție a Wimbledon. Venită din calificări, românca, locul 141 WTA, a luptat eroic în partidele din Marea Britanie. În partida din turul secund, Alexandra i-a făcut față lui Venus Williams, dar a pierdut în cele din urmă, în 3 seturi.

La sfârșitul meciului, prestația Alexandrei a fost apreciată și de marea campioană americană: „A jucat foarte bine în primul set. M-a surprins stilul ei pentru că a fost prima întâlnire directă. A făcut un meci bun, nu a fost ușor. A fost o adversară competitivă, dar rezultatul din primul set a fost  determinat și de prestația mea slabă.

Venus a vorbit și de obiectivul de la Wimbledon 2018.

Este necesar să mă mobilizez și să iau avantaj cu jucătoarele mai slab cotate. Am nevoie de moral în începuturile de meci. Până la urmă, cel mai important este că am câștigat. Am triumfat de 5 ori la Wimbledon, am încredere că pot face o performanță bună și la această ediție, dar trebuie să îmi îmbunătățesc jocul„, a încheiat nr. 9 WTA.

Pentru a juca împotriva lui Venus Williams, Alexandra Dulgheru a trecut de 3 tururi de calificare, iar în primul tur al tabloului principal a învins-o pe Krystina Pliskova, locul 77 WTA.

Pentru prezența în turul secund, sportiva noastră va fi recompesată cu 100.000 de lire și 70 de puncte WTA.

Publicat: 04 07. 2018, 17:54
Actualizat: 04 07. 2018, 17:55