A 6-a favorită de la US Open a umilit-o pe Jelena Ostapenko și o așteaptă pe Sorana Cîrstea în semifinale! Ce a declarat după meciul încheiat cu 6-0, 6-2 | VIDEO

Coco Gauff (SUA, 6 WTA) a umilit-o pe Jelena Ostapenko (Letonia, 21 WTA), scor 6-0, 6-2 în sferturi la US Open, iar favorita gazdelor o așteaptă pe învingătoarea partidei Sorana Cîrstea (România, 30 WTA) – Karolina Muchova (Cehia, 10 WTA) în semifinale.

Meciul dintre Coco Gauff și Jelena Ostapenko se anunța mult mai echilibrat, după ce letona a eliminat-o pe favorita principală Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-1 în faza precedentă. Dar Ostapenko a fost dominată copios marți seară de Gauff, care s-a impus după doar o oră și 9 minute de joc.

Coco Gauff s-a apărat formidabil, iar Jelena Ostapenko n-a putut destabiliza defensiva americancei. Letona a comis 36 de greșeli neforțate, față de 14 ale lui Gauff, care s-a calificat în premieră în semifinale la US Open, scor 6-0, 6-2. Primul set, în care Gauff nu i-a lăsat niciun game adversarei, a durat numai 20 de minute.

Mă simt grozav, sunt atât de fericită! Încă e un drum lung de parcurs, dar sunt pregătită pentru următorul tur. Știam cum joacă Ostapenko, are abilitatea să revină, așa că am încercat să lupt pentru fiecare punct. E o jucătoare grozavă, a făcut un turneu foarte bun și am vorbit mult cu ea și în afara terenului.

Se spune că în baschet apărarea câștigă meciurile, nu e întotdeauna așa în tenis, dar astăzi asta s-a întâmplat. A fost cel mai scurt meci din turneu, probabil că acum voi merge să mai lovesc mingea pe terenul de antrenament”, a spus Coco Gauff la interviul acordat pe teren.

Sorana Cîrstea a mai jucat o singură dată împotriva lui Coco Gauff

Dacă o învinge pe Karolina Muchova, într-un meci programat miercuri dimineață, de la ora 02:00, Sorana Cîrstea o va înfrunta pentru a doua oară în carieră pe Coco Gauff, în semifinale la US Open. Pe cealaltă jumătate de tablou, în faza sferturilor vor avea loc partidele Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA) – Qinwen Zheng (China, 23 WTA) și Marketa Vondrousova (Cehia, 9 WTA) – Madison Keys (SUA, 17 WTA).

Românca s-a mai duelat cu americanca în vârstă de 19 ani la Australian Open 2020, în turul al doilea, iar Coco Gauff a câștigat cu scorul de 4-6, 6-3, 7-5.

Coco Gauff este una dintre stelele noii generații din tenis și are o echipă pe măsură. Sportiva din SUA colaborează cu un antrenor de marcă al sportului alb: Brad Gilbert, tehnicianul care l-a ajutat pe Andre Agassi să câștige 6 dintre cele 8 titluri de Grand Slam ale carierei, s-a alăturat recent staff-ului americancei.

Publicat: 05 09. 2023, 20:45
Actualizat: 05 09. 2023, 20:57