6-0, 5-2, scorul cel mai periculos pentru Sorana. Meci epic în optimi, la Nurnberg, cu Varvara Lepchenko; Cîrstea a ratat opt mingi de meci și a avut emoții în decisiv, dar s-a calificat în al doilea sfert de finală pe 2017

Sorana Cîrstea (67 WTA) s-a calificat pentru a doua oară în sferturile de finală ale unui turneu WTA în 2017, marți, grație victoriei în fața Varvarei Lepchenko (68 WTA), scor 6-0, 6-7(4), 6-3.

Jucătoarea din Târgoviște a făcut ravagii în fața vecinei sale de clasament în primul set: a câștigat 24 de puncte din 34 jucate, a pus pe tabelă „bagel”-ul în puțin peste 20 de minute și nu i-a permis adversarei să ajungă în vreun game la 40.

Pe cât de ușor a curs primul set pentru Sorana, pe atât de greu a fost actul secund: Cîrstea a irosit șase mingi de meci și s-a trezit în decisiv, după ce a condus 2-0

După un prim game propriu complicat, în care a fost nevoită să anuleze o minge de break a americancei, Sorana a punctat decisiv cu returul, câștingând contra serviciului la 15, pentru 2-0, iar mai apoi și-a urcat seria câștigătoare la nouă jocuri consecutive. Lepchenko a reușit abia după 40 de minute de joc să schimbe cifra zero din dreptul numelui ei pe tabela de scor: și-a valorificat serviciul, impunând o nouă logică în partidă.

Break-ul luat în game-ul doi al setului părea că îi este suficient Soranei pentru adjudecarea manșei, însă  cel dintâi game lung al partidei, cu opt puncte, a complicat finalul. Sorana a avut minge de meci la 5-2, pe serviciul Varvarei Lepchenko, dar nu a putut converti și a revenit la linia de fund a terenului pentru a închide partida cu propria lansare. Ajunsă rapid la 40-15, Cîrstea a irosit alte două mingi de meci, înainte de a-și pierde pentru prima dată serviciul în meci, la prima oportunitate a Varvarei. Emoțiile au crescut și mai mult: Sorana a avut alte trei mingi de meci la 6-5, la retur, dar americanca a supraviețuit unui game crucial, cu 16 schimburi. Cirstea a început tie-break-ul cu presiunea celor șase mingi de meci irosite apăsându-i pe umeri și a început indecis, cu două puncte pierdute. A egalat imediat, la doi, dar după șapte puncte, Lepchenko a reușit două puncte pe retur, apropiindu-și victoria. Americanca a valorificat a doua minge de set, pentru 7-4 în tie-break, și a împins meciul în decisiv.

Break în primul și ultimul game pentru Sorana, în decisiv

Cîrstea a deschis decisivul cu break, la 15, reușind să risipească asemănările cu partida de coșmar din primul tur al ediției 2016 a US Open-ului, când Ana Bogdan a învins-o cu 6-1 în decisiv, de la 0-6 și 2-5. Sorana și-a controlat până la final game-urile pe serviciu, și-a păstrat concentrarea și după un game șapte cu 22 de puncte și șase mingi de break ratate, apoi a încheiat meciul cu break, la a nouă minge de meci!

• Sorana Cîrstea este prima jucătoare ajunsă în sferturile de finală la Nurnberg.
  • „Sori” a mai jucat un sfert de finală în 2017, pe zgura de la Madrid.
  • Adversara din sferturi a Soranei se va decide ulterior, întrucât programul pe jumătatea inferioară a fost bulversat de abandonul canadiencei Eugenie Bouchard. Astfel, în această seară Yulia Putinsteva (a doua favorită a turneului) va juca în primul tur cu lucky loser-ul Julia Glushko, iar apoi învingătoarea va merge la duelul cu belgianca Yanina Wickmayer (71 WTA).
  • Calificarea în sferturi îi aduce Soranei un cec în valoare de 4.980 de euro și 60 de puncte WTA.
Publicat: 23 05. 2017, 17:43
Actualizat: 23 05. 2017, 17:44