4 victorii consecutive. Irina s-a întors. Begu, în optimi la Oeiras, după 6-1, 7-6 cu Nara

Irina Begu (117 WTA) demonstrează că a ieșit din pasa mai puțin bună prin care a trecut în urmă cu ceva timp. După ce la finalul anului trecut părăsea constant turneele la care participa, încă din primul tur, jucătoarea născută la București și-a reintrat în formă. În luna februarie a ajuns în sferturi la Rio de Janeiro, apoi a înșirat două trofee la turneele Futures, ca acum să acceadă în optimi la Oeiras (Portugalia), turneu dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, performanță venită în urma a patru victorii. Ultima, marți, după ce a învins-o cu 6-1, 7-6, în primul tur pe tabloul principal, pe japoneza Kurumi Nara (45 WTA).

Irina a trecut în calificări de Claudia Gaspar (Portugalia), scor 6-0, 6-0, de Oksana Kalashnikova (Georgia), cu 6-3, 6-1 și de Kiki Bertens (Olanda), după o revenire de remarcat, 0-6, 6-4, 6-2. Marți, Begu a întâlnit în primul tur o tânără talentată din Japonia, Kurumi Nara, iar românca n-a întâmpinat prea multe emoții în a câștiga partida, deși adversara ei a condus cu break în manșa a doua. Irina a reușit rebreak-ul, a împins setul în tie-break, impunându-se la 5. Scor final 6-1, 7-6 pentru Begu, care a pus mâna pe un cec în valoare de 2.669 de dolari și 30 de puncte în clasament. Irina a convertit 6 mingi de break din 11 șanse, în timp ce Nara doar 3 din 4 ocazii create. Japoneza a făcut risipă și de duble greșeli, 5 la număr. În optimi, jucătoarea care s-a aflat și pe locul 38 mondial în 2011 va avea o misiune mult mai dificilă, împotriva reprezentantei Estoniei, Kaia Kanepi (23 WTA).

Publicat: 29 04. 2014, 17:11
Actualizat: 29 04. 2014, 21:02