100%! Tecău și Rojer au câștigat și ultimul meci din Grupa B și se califică în semifinale fără set pierdut! Urmează frații Bryan! Mergea și-a aflat și el adversarii

Horia Tecău și  Jean-Julien Rojer s-au impus și în ultimul meci din faza grupelor la Turneul Campionilor, trecând în două seturi de perechea franceză Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, scor 6-4, 7-5, astfel că Ivan Dodig și Marcelo Melo (Croația/Brazilia) au ajuns în semifinale, unde vor întâlni echipa Florin Mergea/Rohan Bopanna.

Prin victoria de vineri seară, Tecău și Rojer încheie Grupa B cu trei victorii din tot atâtea posibile, fără să piardă vreun set.

Tot vineri, perechea Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croația/Brazilia, nr. 3) a învins, cu scorul de 3-6, 7-5, 10-6, cuplul Marcin Matkowski/Nenad Zimonjici (Polonia/Serbia, nr. 7).

Grupa A a fost câștigată de Florin Mergea și Rohan Bopanna, iar pe locul doi s-au clasat Bob și Mike Bryan, astfel că Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vor da piept, sâmbătă, în semifinale cu gemenii americani, iar Mergea și Bopanna cu Dodig și Melo.

Tecău și Rojer și-au asigurat prezența în penultimul act după primele două etape, iar rezultatul primului meci de vineri le-a stabilit locul I în grupă.

Partidele din semifinale sunt programate sâmbătă.

Publicat: 20 11. 2015, 21:42
Actualizat: 20 11. 2015, 21:43