Răpuși de Croația lui Tan Ruiwu. Băieții au ieșit cu capul sus din cursa pentrul medalii la C.E. de tenis de masă

• Naționala masculină a fost eliminată din cursa pentru medalii la Europeanul de tenis de masă, după ce a terminat pe locul al treilea în grupa D a competiției din Lisabona. Doar ocupantele primelor două locuri au promovat în semifinale
  • În decisivul pentru accederea în sferturi. elevii lui Mircea Dinu s-au înclinat în fața Croației, scor 1-3
  • Adrian Crișan, Constantin Cioti, Andrei Filimon, Hunor Szocs și Ovidiu Ionescu vor mai juca trei partide de clasament în Portugalia. Miza: calificarea la competiția din 2015

Naționala masculină a mers pe sârmă în meciul cu Croația, dar s-a redresat de fiecare dată. A ajuns în partida a patra, Adi Crișan a părut că deține controlul în diverse perioade ale jocului, dar Andrej Gacina, un jucător cu un stil incomod, care i-a pus mereu probleme românului de la Werder Bremen, a avut un forcing greu de contracarat pe finiș. A marșat și pe tertipuri pentru a-l scoate pe Adi din ritm, dar a gestionat per total mai bine pe final schimburile de mingi și a adus Croației calificarea în sferturile de finală. România rămâne cu o victorie muncită în fața Cehiei și cu un meci de poveste pierdut cu 2-3 în fața Rusiei.

ROMÂNIA – CROAȚIA 1-3

Adrian Crișan – Tomislav Kolarek 3-1 (7-11, 11-9, 11-6, 11-6)

Ovidiu Ionescu – Andrej Gacina 2-3 (11-9, 10-12, 5-11, 11-6, 4-11)

Hunor Szocs – Ruiwu Tan 1-3 (8-11, 11-7, 7-11, 8-11)

Adrian Crișan – Andrej Gacina 2-3 (14-12, 11-13, 12-14, 11-7, 4-11)