Puștoaica minune câștigă tot! Bernadette, campioană de junioare în Ungaria, după ce a învins o asiatică

Tenisul de masă românesc impresionează pe final de an. Bernadette Szocs (18 ani) a câștigat titlul de junioare la puternicul Open al Ungariei de la Szombathely, după ce a învins-o în finală pe jucătoarea din Hong Kong, Doo Hoi Kem, scor 4-2 (6:11, 11:9, 11.6, 11:8, 7:11, 11:8). În penultimul act, Bernie trecuse de Charlotte Carey din Țara Galilor, scor 4-0. În proba de dublu, Szocs și Irina Ciobanu au fost eliminate în semifinale. Jucătoarea școlită de regretatul antrenor Gheorghe Bozga a cucerit în acest , la Europenele de seniori de la Schwechat, medalia de argint în proba feminină pe echipe, alături de Eliza Samara, Dana Dodean, Iulia Necula, Cristina Hîrîci și Camelia Poștoacă.

Bernadette se află în prezent pe locul 90 în ierarhia mondială, după un salt de 26 de locuri în ultima lună. Cel mai bine clasată româncă este Eliza Samara, 23. Dana Dodean se situează pe poziția 41.

Pe când avea doar 10 ani, Bernie a câștigat un turneu internațional învingând fete cu cinci ani mai mari decât ea