Eliza Samara, calificată la Turneul Campioanelor din Dubai

Eliza Samara (23 ITTF) a fost învinsă în sferturile de finală ale puternicului open de tenis de masă de la Spala (Polonia), de japoneza Fukuhara (14 ITTF), scor 3-4 (9-11 în decisiv), dar în urma parcursului de la acest turneu, constănțeanca de 24 de ani a obținut accesul la întâlnirea campioanelor din tenisul de masă mondial: Pro Tour Final.

„Eliza a jucat fantastic în Polonia și după victoriile de la această competiție, ea s-a calificat la Pro Tour Final, care va avea loc la începutul anului viitor, în ianuarie, în Dubai”, a declarat Beatrice Romanescu, oficial al forului român de specialitate. Concursul din Emiratele Arabe Unite e (oarecum) similarul Turneului Campionilor de la tenis de câmp. Jucătoarele adună pe parcursul unui sezon puncte la competițiile Pro Tour și primele 16 din clasamentul stabilit în urma totalului acumulat se înfruntă la Pro Tour Final (9-11 ianuarie, Dubai).

În 2013, eleva lui Viorel Filimon a obținut aurul la CE de dublu mixt de la Buzău, alături de Andrei Filimon, dar și argintul cu reprezentativa României în competiția pe echipe de la CE de Schwechat (Austria). Samara e legitimată la Fenerbahce Istanbul, una dintre formațiile creditate cu șanse la câștigarea trofeului.

Publicat: 11 11. 2013, 17:23
Actualizat: 11 11. 2013, 17:35