Suedia, noua putere din hochei

Campionatul Mondial de hochei găzduit în acest an de Finlanda și Suedia a mers din surpriză în surpriză până în marea finală. Sau chiar până în minutul 10 al meciului pentru medalia de aur dintre Suedia și Elveția. Ultima a ajuns neașteptat în ultimul act după o serie întreagă de rezultate surprinzătoare. Cehia (n.r. de două ori), Suedia, Canada și SUA au fost victime pentru elvețieni la ediția din acest an a turneului final, care au ajuns din nou într-o finală după 78 de ani (!). Elveția s-a calificat după nouă victorii consecutive din tot atâtea jocuri și au dat un semnal că vor și trofeul după ce au deschis scorul în minutul 5 prin Josi.

Au urmat însă 55 de minute de dominare a Suediei, care susținută de aproximativ 12.000 de suporteri a reușit să răstoarne situația. Până la prima pauză, nordicii au întors rezultatul, scor 2-1, iar desprinderea a survenit în ultima parte, când au marcat alte trei goluri (scor final: 5-1). Jucătorul lui Vancouver Canucks, Daniel Sedin, a fost vedeta gazdelor, cu două goluri. Galben-albaștrii, cu nouă hocheiști adunați de la echipele din NHL, au obținut astfel primul titlu mondial după o pauză de opt ani, dar și al 9-lea din istorie. Totodată, Suedia a devenit prima țară gazdă care a câștigat trofeul în ultimii 27 de ani.

Publicat: 20 05. 2013, 11:45
Actualizat: 20 05. 2013, 22:37