Știm finala Cupei României la handbal masculin! Steaua-Dinamo se joacă duminică la Constanța + Ora de start și brigada de arbitri

Dinamo și Steaua vor juca finala Cupei României din acest sezon la handbal masculin, după ce au eliminat sâmbătă, în semifinale, echipele Minaur Baia Mare, respectiv HCDS Constanţa, la Turneul Final Four de la Constanţa.

În prima semifinală a Turneului F4, Dinamo a învins Minaur Baia Mare, cu scorul de 33-23 (21-14), iar în cea de-a doua, între HCDS Constanţa şi Steaua Bucureşti, scorul a fost 22-25 (8-10, 18-18), fiind nevoie de prelungiri pentru stabilirea câştigătoarei.

Cei mai buni marcatori pentru roș-albi Valentin Ghionea (7 goluri), Dan Racoţea (4) şi Nicuşor Negru (4). Câte 3 goluri marcat Eduardo Gurbindo, Ante Kuduz, Octavian Bizău şi Mamdouh Shebib.

De la Minaur s-au remarcat Alex Csepreghi (5 goluri), Andrei Buzle (4), Stevan Vujovic (3) şi Anderson Da Silva Mollino (3).

Cei mai buni stelişti au fost Ciprian Şandru, cu 8 goluri, Andrei Mihalcea (6), Dragoş Hanţaru (4). De la gazde s-au evidenţiat Vitali Komogorov (7 goluri), Gabriel Ilie (4), Alexandru Andrei (4).

Steaua a condus la trei goluri imediat după pauză, 11-8, cea mai mare diferenţă, dar constănţenii, finaliştii ediţiei trecute a competiţiei, au întors scorul şi au avut 13-11, iar apoi şi-au mărit avantajul la trei goluri, 16-13.

Cele patru semifinaliste ale competiţiei, clasate pe primele patru locuri în Liga Naţională, s-au calificat în urma jocurilor în manşă unică din sferturile de finală ale competiţiei: CSU Suceava – Minaur Baia Mare 25-26, Dinamo Bucureşti – CSM Focşani 32-25, ”U” Cluj – Steaua Bucureşti 27-37 şi CSM Bacău – HCDS Constanţa 25-29.

Care este programul meciurilor de azi?

Duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa, de la ora 11:00 va avea loc finala mică, HC Dobrogea Sud – Minaur (TVR 2, arbitri Marian Drăghici / Ionuț Drăguț), iar de la ora 18:00 se vor bate pentru trofeu CS Dinamo şi CSA Steaua (TVR 1, arbitri Mihai Pîrvu / Mihai Potîrniche).

În 2021, trofeul a fost câştigat de campioana Dinamo Bucureşti, scor 27-20, cu HCDS Constanţa. Dinamoviştii şi-au trecut atunci trofeul în palmares pentru a şasea oară.

Sursă foto: Facebook / FR Handbal

Publicat: 14 05. 2022, 20:32