Steaua Rangers a câștigat Cupa României

Steaua Rangers a câștigat Cupa României la hochei pe gheață, după ce a învins, în această seară, în finală, pe Patinoarul din Galați, pe Corona Brașov, cu scorul de 4-3 (2-0, 0-0, 2-3).

Militarii au condus cu 2-0 în prima repriză prin golurile reușite de Mihai Georgescu, min 14 și Martin Persson, min. 15,un avantaj pe care Steaua și l-a menținut și în repriza secundă, una fără goluri. În partea a treia brașovenii au revenit în forță, elevii lui Elod Antal egalând întâi pe tabelă, prin Zoltan Kertesz, min. 46 și Attila Borsos, min 55, după care au întors rezultatul, 3-2, prin reușita lui Zsok Levente, min 55. Bucuria brașovenilor a fost de scurtă durată, două minute mai târziu Ievgheni Pisarenko restabilind egalitatea, iar cu două minute înainte de final, Mihai Georgescu să înscrie golul victoriei.

Steaua câștigă Cupa României pentru a doua oară în fața Brașovului, echipă pe care o mai învinsese și în 2008, cu 5-2.

Publicat: 22 12. 2011, 22:55
Actualizat: 22 12. 2011, 22:59