Steaua a câștigat finala mică

Steaua București a câștigat, cu scorul de 3-1 (2-0, 1-1, 0-0) meciul patru al finalei mici a Ligii Naționale de hochei, învingând pe SCM Fenestela Brașov. Militarii au ocupat astfel locul trei în campionat.
Pentru formația "roș-albastră" au marcat duminică Severson (03:19) și Geru (06:03, 22:21), în timp ce unicul gol al grupării brașovene a fost înscris de Kertesz (39:59).

În minutul 38:55, jucătorul echipei SCM Fenestela Brașov, Marco Filip, l-a accidentat grav pe hocheistul de la Steaua, Evghney Pisarenko, care s-a lovit cu capul de mantinelă. Antrenorul-jucător al echipei Steaua, canadianul Cameron Severson, l-a luat la bătaie pe Marco Filip. După incident, atât Filip, cât și Severson au primit pedeapsă de meci.

În ultima secundă a reprizei a doua, Kertesz a șutat la poartă, dar, între timp, s-a auzit sirena prin care se anunța finalul reprizei, după care pucul a intrat în poartă. Inițial, unul dintre arbitri de centu nu a validat golul, însă mai mulți jucători l-au înconjurat pe acesta și i-au cerut explicații. Pentru a calma spiritele, arbitrul s-a îndreptat spre masa oficială, însoțit de ceilalți trei colegi, și în urma consultărilor a decis să valideze reușita lui Kertesz.
La aflarea verdictului, oficialii clubului Steaua au protestat vehement. Antrenorul secund al grupării militare, Nelu Alexe, a venit la masa de joc și a amenințat că își va retrage echipa de pe gheață în cazul în care decizia nu va fi schimbată. Alexe a discutat cu cei doi observatori ai partidei și, după ce nu a obținut rezultatul scontat, s-a îndreptat spre vestiar.