Sportivele tricolore au defilat la Europeanul de lupte pentru cadeți. Două românce și-au disputat finala în Suedia

Viitorul sună bine pentru luptele românești, ale căror reprezentate au urcat în weekend pe cele mai înalte trepte ale podiumului într-o competiție continentală. Maria Cioclea și Roxana Țif s-au duelat în finala Campionatului European pentru cadeți desfășurat la Stockholm (Suedia), meciul pentru aur fiind adjudecat de Maria cu scorul de 4-0.

Maria Cioclea a devenit campioană europeană la Stockholm, în limitele categoriei 40 de kg, după un parcurs excelent. Sporiva legitimată la CSS Târgoviște le-a învins fără drept de apel pe Edita Chermekovska (Ucraina) în optimi, Celine Mehner (Germania) în sferturi și Ekaterina Jermenoloka în semifinale, pentru ca în ultimul act să treacă de Roxana Țif, după o luptă specială.

Maria Cioclea și-a îndeplinit visul, după ce la ediția din 2015 a Europeanului de lupte pentru cadeți obținuse medalia de argint. La competiția din Suedia a mai urcat pe podium și Șefania Priceputu, sportivă care a cucerit bronzul la categoria 43 de kg. În meciul pentru locul al treilea, Ștefania a învins-o pe finlandeza Marketta Veinionpaeae, fără emoții, scor 8-0.

Publicat: 25 07. 2016, 15:43
Actualizat: 25 07. 2016, 15:44