Sport Club a câștigat titlul de campioană a României

Astăzi, în meciul patru al finalei Ligii Naționale, Sport Club Miercurea Ciuc a trecut cu 3-0 (2-0, 0-0, 1-0) de HC Csikszereda, obținând a patra victorie, ceea ce a coincis cu câștigarea titlului național. Soarta meciului a fost hotărâtă încă din prima repriză, în care Sport Club a marcat de două ori, prin Duda (min. 5) și Carsky (min. 10), mărind avantajul în ultimul act, cu doar trei minute înainte de final, prin Kavulic (min. 57). Deși au încercat să revină în joc, având de partea lor numeroase ocazii de a înscrie, jucătorii de la HC nu au putut ține ritmul cu adversarii lor, mult mai experimentați. În plus, echipa Sport Club a avut de partea ei un portar într-o formă excelentă, Stanislav Kozuch.

Publicat: 22 03. 2008, 17:45