Sonia Grindeanu, campioană mondială la Wushu tradițional. România s-a întors din China cu șase medalii

Sonia Grindeanu a devenit campioană mondială la Wushu Tradițional, la competiția desfășurată în China, în perioada 24-30 octombrie, după ce, în luna mai, câștiga aurul european în România, în Sala Polivalentă. La Jiuhuashan, Sonia a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în sportul care s-ar traduce exact prin „Arta Războiului”. Sportiva care a cucerit și prima medalie mondială a României la această artă marțială chinezească și care a primit ordinul I de merit sportiv din partea Federației Europene de Wushu, a terminat concursul cu un aur și un bronz, în timp ce Mihai Șerbănescu, Andrea Apostolache Kiss și Bogdan Giurea au cucerit argintul.

Zestrea de șase medalii a fost completată de Giuliano Zamolo, care a terminat pe treapta a treia a podiumului, cu medalia de bronz la gât.

China a gâzduit a șasea ediție a Campionatului Mondial de Wushu tradițional, adunând la start 2.500 de sportivi, din 47 de țări.

Publicat: 12 11. 2014, 17:48
Actualizat: 12 11. 2014, 17:49